Mikroregion
 
 

Mikroregion »

 

Chotyně »  Školy »

 
 
     

Zimo, zimo, táhni pryč …!

autor: děti a učitelky MŠ datum zveřejnění: 27.4.2009 zdroj: Chotyňáček

 

19. března, den před jarní rovnodenností, byla naše školka vzhůru nohama. Odevšad se ozývaly píšťalky, řehtačky, trubky – nástroje, které nám měly pomoci vyhnat dlouhou zimu a přilákat jarní sluníčko.

 

Ve školce jsme se na tento den všichni náležitě připravovali. Děti si vyrobily sluneční čepičky a paní učitelky velký klíč z vrbového proutí, kterým bychom zamkli zimu a otevřeli vrátka přicházejícímu jaru. Společně jsme se naučili lidová říkadla na „odhánění“ zimy a „lákání“ jara.

Přestože přes noc napadl sníh, silnice i chodníky byly pokryty rozbředlým sněhem – nic nás neodradilo. Nasadili jsme si čepičky, vzali nástroje, dobrou náladu a vydali se na cestu. Za zvuků nástrojů a lidových říkadel jsme procházeli obcí a plašili zimu. Když jsme došli k Nise, vhozením klíče do řeky jsme symbolicky zamkli zimu a odemkli vrátka jaru.

Na zpáteční cestě začalo skrz mraky vykukovat sluníčko a po poledni sníh z chodníků zmizel úplně. Všichni jsme měli obrovskou radost, že jaro snad už doopravdy přichází…

 

 
         
 
© 2003-2020 Mikroregion
Hrádecko-Chrastavsko
   
             
připravuji vyhledávání...